Historie oddílu a města

Historie oddílu

V kronice kuželek v Holýšově čteme, že kuželna se začala stavět v roce 1962 a první kolaudace se datuje v prosinci 1964. K vlastnímu slavnostnímu otevření kuželny došlo 19. 11. 1965. Původně měla dvou dráha s asfaltem sloužit pro sportovní vyžití starších fotbalistů nebo koulení o pivo. Vždyť taky kuželna stojí u bývalé restaurace Kulturní dům. Jenže vše bylo jinak. Zájem o koulení se rychle rozšířil mezi občany a hlavně mladšími sportovci. A tak někteří zanechali kopané a přešli na kuželky. Začalo se hrát a brzy jsme se přihlásili do soutěže. Získali jsme zkušenosti a časem jsme se dostali až do krajského přeboru. Byla to dobrá parta, která to dotáhla až do II. ligy ročníku 1972/73. To byl zatím náš největší úspěch. Abychom mohli tuto soutěž hrát, založili jsme družstvo dorostu. V té době se už hrálo na jiných kuželnách do automatů. Jenže v Holýšově ne a ne dostat automaty. A tak začal tento sport upadat. Hráči už neměli chuť ručně stavět a dostali jsme se do velké krize. Z II. ligy jsme spadli až do okresní soutěže. Oddíl byl na rozpadnutí. Přesto jsme stále hráli a věřili v automaty.

V roce 1977 vzniklo první ženské družstvo, které mělo do hry velkou chuť. Tři roky nato jsme dali Okresnímu svazu „ultimatum“, že pokud nebudeme mít automatické stavěče, oddíl kuželek v Holýšově zanikne. V roce 1982 jsme se konečně dočkali a stavěče byly na světě. Za rok jsme dodělali sadurit a toto nám slouží až do dnes.

Pak začal opět život na kuželně jako tomu bylo v roce 1972. Hráči se dali dohromady a následoval postup do vyšší soutěže. Založilo se B družstvo a „áčko“ postoupilo do krajské I. třídy. V roce 1988 vzniklo dokonce i C družstvo.

V 1996 jsme získali do našich řad novou mladou krev, která se postupně probojovala do II. KLD.

A družstvo se probojovalo v sezóně 2000/2001 po 27 letech do vyšší soutěže - III. ligy, kde obsadilo předposlední 11. místo a sestoupilo do Západočeského přeboru. Tam jsme setrvali pouze jednu sezónu a postoupili opět do III. ligy V sezóně 2003/2004 jsme obsadili 11. místo, v sezóně 2004/2005 jsme skončili na 6. místě. V následující sezóně nám patřila sedmá příčka. V sezóně 2006/2007 jsme dosáhli zatím největšího úspěchu v soutěži družstev, když jsme ve třetí lize bojovali o postup do 2. KLM. To nám uniklo o 4 body, když prvenství si vybojovali hráči Duchcova, nám patřilo skvělé 2. místo. Rok na to jsme ale utržili "ránu pěstí", obsadili sestupovou předposlední pozici a spadli do divizní soutěže. V té jsme působili do sezóny 2011/2012. V té se nám ale vůbec nedařilo a sestoupili jsme do Plzeňského přeboru.

V jednotlivcích jsme dosáhli největšího úspěchu v roce 2001, kdy Jana Mlnáříková získala první titul Mistr České republiky v seniorech. Zapsala se tak zlatým písmem do historie kuželek v Holýšově.

V současné době má náš oddíl dvě družstva dospělých v Plzeňském přeboru. Mládež se zúčastňuje pravidelně všech turnajů pořádaných Plzeňským krajským kuželkářským svazem a Českou kuželkářskou asociací. Dorost hraje Plzeňskou ligu dorostu.

 

Historie města

Dříve ves, od roku 1960 město, dnes město v Plzeňském kraji.

Nejstarší písemná zmínka o Holýšově se vyskytuje k roku 1273, kdy je uváděn jako ves chotěšovského kláštera. K rychlému rozvoji prozatím nevýznamné zemědělské vsi dochází teprve od roku 1900, kdy zde byla uvedena do provozu továrna na výrobu zrcadlového a litého tabulového skla. Krátce po otevření zaměstnávala až 1200 dělníků, jejichž počet se v důsledku modernizace provozu postupně snižoval. Ke zrušení sklářské výroby dochází v roce 1932, poté je nahrazena výrobou strojírenskou. Dne 1.7.1960 byl Holýšov povýšen na město. Průmyslová lokalita položená v polovici cesty mezi Domažlicemi a Plzní je i dnes spravována městským úřadem.

Město, vzhledem ke své krátké existenci, nepoužívalo v minulosti žádné znakové ani pečení znamení. V roce 1970 byl schválen první městský znak, který navrhl Jan Pelant. Od roku 1993 do současnosti je městem užíván znak vypracovaný Janem Oulíkem.